Få platser på jorden associeras med en sådan elegans som den franska rivieran. Denna kustremsa, som sträcker sig från italienska gränsen hela vägen ner till Toulon, har i över hundra år varit skådeplats för stilspanare och en lekplats för välbärgade trendsättare.
Men i början fungerade rivieran snarare som en geografiskt utsmetad kurort. Brittiska överklassen tog sin tillflykt hit redan i slutet av 1700-talet för att slippa det engelska vinterslasket. I mitten av 1800-talet bidrog den nya järnvägen till att etablera rivieran som lyxresmål, med aristokrater och kungligheter som trendsättare. I Nice döptes till och med den nybyggda strandpromenaden efter den betydande andelen britter i staden – Promenades des Anglais. Rivierans riktiga genombrott kom under jazz-eran på 1920-talet, Mycket tack vare att det serverades alkohol, något som bland annat lockade societeten i förbudstidens USA.
Även kultureliten hakade på. Författare som Scott Fitzgerald, Edith Wharton, Ernest Hemingway och konstnärer som Picasso, Léger, Chagall och Matisse tog sin tillflykt hit under första halvan av 1900-talet. Likaså slog modeskapare som Coco Chanel ner sina bopålar här, Både för privat räkning men också för att modehusen skulle kunna ekipera alla förmögna sommargäster. Riviera chic – elegant, avslappnat, lyxigt och välklätt ¬– blev ett begrepp. Linnekostymer, hattar och en lätt solbränna à la Coco Chanel blev dåtidens stilnycklar.
Rivieran har behållit sin stilstatus in i modern tid, mycket tack vare populärkulturella personligheter som Rudolph Valentino, Grace Kelly, Charlie Chaplin, Isabella Rossellini och Brigitte Bardot, Edith Piaf, Ella Fitzgerald och Miles Davies. Kennedy-klanen semestrade även gärna här och Wallis Simpson, amerikanskan som fick kung Edward VIII att abdikera för att kunna gifta sig med henne, flyttade i slutet på 1930-talet hit. En av de största stilikonerna någonsin – Audrey Hepburn – upptäcktes till och med här.
Den franska skådespelaren Alain Delon tillsammans med Brigitte BardotUnder 1960-talet definierades den stil vi associerar med rivieran idag ytterligare. Filmstjärnor som Cary Grant och Alain Delon bar till hälften uppknäppta linneskjortor med upprullade ärmar, avslappande kavajer och lediga byxor i ljusa, neutrala färger, pikéskjortor, loafers eller lyxiga espadriller i mocka och solglasögon. Idag är måhända kändisarnas fritidsstil inte alltid lika klassiskt elegant, men tack vare filmfestivalen i Cannes bibehåller rivieran ändå sin glamorösa image. Den som vill pricka in den perfekta rivierastilen får dock vrida tillbaka klockan lite i jakt på förebilder. För Coco Chanels randiga, bateau-ringade tröjor och slacks och Alain Delons perfekt uppknäppta vita skjortor målar än idag upp en bild av den perfekta semestergarderoben – och ett liv i solen.
Text: Maria Soxbo